https://info-budowlane.pl/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg
Okucie okienne

Zabezpieczenie okien na zimę

Zbliża się zima, więc należy pomyśleć o prawidłowej konserwacji i zabezpieczeniu okien na ten trudny dla nich okres roku. Jak wiemy w okresie zimowym temperatury są znacznie niższe a różnica temperatur między pomieszczeniami a światem na zewnątrz jest bardzo duża w porównaniu z okresem letnim.

Nasze okna są w tym czasie bardzo narażone na oddziaływanie warunków środowiskowych takich jak deszcz wiatr czy ujemne temperatury. Aby się dobrze przygotować do okresu zimowego, należy pamiętać o kilku sprawach o których opowiemy w dalszej części artykułu.

Co będziesz potrzebować aby zakonserwować i zabezpieczyć swoje okna?

 • Klucz imbusowy lub szczypce uniwersalne do regulacji docisku
 • Wazelina techniczna lub inny środek do smarowania okuć okiennych
 •  Specjalny preparat do konserwacji uszczelek lub inny neutralny  lubrykant
 •  Odkurzacz i szczoteczka lub pędzelek
Górna część okucia okna PVC

Większość współczesnych okien plastikowych, posiada regulowaną siłę docisku skrzydła do ościeżnicy. Mówi się o tym że są to ustawienia letnie lub zimowe w zależności od tego jak bardzo chcemy aby okno było szczelne.  Po otwarciu skrzydła próbujemy znaleźć na nim wystające rolki, której jak się dobrze przyjrzymy mają różną grubość wokoło swojego obwodu. Jeśli chcemy ustawić docisk na zimę, należy tak obrócić rolki za pomocą klucza lub szczypców uniwersalnych, aby grubsza strona znajdowała się w stronę uszczelki czyli była skierowana do wewnątrz mieszkania. Takie ustawienie zapewnia mocniejszy docisk skrzydła do ościeżnicy, ale uwaga! to również większy opór w klamce podczas ryglowania okna.

Kolejnym zabiegiem jaki należy wykonać, jest oczyszczenie naszych okuć z kurzu i pyłu który zebrał się tam w ciągu lata kiedy okna są częściej otwarte.  Należy zwrócić szczególną uwagę na górną część skrzydła, ponieważ to tam  zbiera się najwięcej zanieczyszczeń które powodują gorszą pracę mechanizmów okiennych. Do tego celu dobrze jest użyć odkurzacza oraz jakiś szczoteczki lub pędzelka, który pomoże nam zruszyć nieco zastygły w miejscu brud.

Po takiej operacji możemy przejść do smarowania okuć okiennych, co do tego celu wykorzystujemy wazeliną techniczną lub  inny preparat przeznaczony do smarowania takich mechanizmów. Producenci okien dokładnie okuć okiennych wskazują konkretne miejsca w których należy użyć preparatu do smarowania.  Najczęściej są one  oznaczone symbolem kropelki.

Ostatni etap to smarowanie uszczelek tak, aby zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi oraz aby nie przywierały do profili plastikowych, w tym celu stosujemy preparaty dedykowane do uszczelek EPDM.

Tak zabezpieczone okno na zimę, przetrwają ten trudny okres i zapewniał nam komfort i ciepło wewnątrz budynku. Kiedy na wiosnę otworzymy je po raz pierwszy, zobaczymy że działają bez problemów i nie stawiają żadnego oporu, a nasze uszczelki wyglądają zdrowo i są elastyczne, dzięki czemu spełniają swoją funkcję tak jak dzieje się to w nowych oknach PCV.

6 thoughts on “Konserwacja i regulacja okien na zimę

 1. Właśnie takie edukacji nam potrzeba, ludzie kupują czasami produkty i zapominają o tym, że należy je konserwować, poddawać drobnym naprawą, i przede wszystkim czyścić. zdajemy sobie sprawy ile kurzu i brudu generują mieszkańcy oraz czynniki zewnętrzne. właśnie okno plastikowe czy drewniane jest barierą między wnętrzem a wszystkim co poza domem. więc jeśli jest ona uchylane latem to zarówno brud ze środka jaki brud z zewnątrz dostaje się do wszystkich mechanizmów, powodując pogorszenie jakości pracy a z czasem nawet uszkodzenia mechanizmów okiem.
  dlatego ważne jest to, aby producenci już w trakcie sprzedaży okna informowali klienta o tym, jak powinien dbać o zakupiony produkt. to dokładnie tak samo Kiedy byśmy kupili samochód i nie wymieniali w nim oleju, nie sprzątali go ani nie myli.

 2. Dla nas z branży jest to oczywiste, ja swoje okno mam już 12 rok, może nie są najnowsze i pewnie warto byłoby je zmienić Chociażby z uwagi na parametry energooszczędne, ale konserwuje może nie co roku ale przynajmniej są 2 lata i dzięki temu nie mam żadnych problemów z otwieraniem. Warto też pomyśleć o regulacji przynajmniej raz na jakiś czas głównie tych okien które są intensywnie użytkowane kropka Bo jeśli ktoś używa okna 2 razy w roku tylko po to żeby je umyć, prawdopodobnie okucia będą wyglądały jak fabrycznie nowe i nie będą wymagały pilnej interwencji

 3. Myślałem że okna plastikowe są bezobsługowe ha ha ha. A tu się okazuje że sporo przy nich pracy kropka żartowałem w myśl starej zasady kto nie zmaluje ten nie jedzie i jak pokazuje życie często taka sytuacja spotyka tych, którzy właśnie myślą że jak coś kupili to to ma już działać samo. Okna drzwi rolety, wszystko trzeba konserwować lub nawet co jakiś czas wymieniać zużyte części takie jakby chociaż pasek w roletach czy Klamka w drzwiach

 4. Są takie nakładki na rurę od odkurzacza. Ułatwią to czyszczenie okien i okuć okiennych zwłaszcza

 5. Z tym kręceniem okuciami w oknach to ostrożnie. Jak użyjemy złego klucza to możemy uszkodzić gniazdo i już nikt nie wyreguluje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is registered on wpml.org as a development site.