https://info-budowlane.pl/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg

Dlaczego ona szybach jest para i to na zewnątrz?

Parowanie szyb na zewnątrz jest zjawiskiem fizycznym, które występuje, gdy temperatura powierzchni szyby jest niższa od temperatury punktu rosy powietrza. Temperatura punktu rosy to temperatura, w której zawarta w powietrzu para wodna zaczyna kondensować, tworząc mgłę lub parę.

Więcej o oknach tutaj: https://empol.pl/

Przyczyny parowania szyb na zewnątrz

Do głównych przyczyn parowania szyb na zewnątrz należą:

Różnica temperatur między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz. Gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest niższa od temperatury powietrza wewnątrz, to wilgoć zawarta w powietrzu wewnątrz budynku może kondensować na powierzchni szyby zewnętrznej. Im większa jest różnica temperatur, tym większe prawdopodobieństwo parowania szyb.
Różnica temperatur między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz

Różnica temperatur między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz
Wilgotność powietrza. Im wyższa jest wilgotność powietrza, tym więcej pary wodnej jest w nim zawartych. Im więcej pary wodnej w powietrzu, tym większe prawdopodobieństwo parowania szyb.
Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza
Słońce. Słońce może nagrzać powierzchnię szyby zewnętrznej, co może zmniejszyć ryzyko parowania. Jednak w przypadku, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest niższa od temperatury powietrza wewnątrz, to nawet nagrzane przez słońce szyby mogą parować.
Słońce

Słońce
Sposoby na zmniejszenie parowania szyb na zewnątrz

Aby zmniejszyć parowanie szyb na zewnątrz, można podjąć następujące działania:

Zamontować rolety lub żaluzje zewnętrzne. Rolety i żaluzje zewnętrzne pomogą utrzymać ciepło wewnątrz budynku, co zmniejszy różnicę temperatur między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz.
Rolety i żaluzje zewnętrzne

Rolety i żaluzje zewnętrzne
Zwiększyć wentylację w pomieszczeniu. Wentylacja pomoże usunąć nadmiar wilgoci z powietrza, co zmniejszy ryzyko parowania szyb.
Wentylacja w pomieszczeniu

Wentylacja w pomieszczeniu
Zamontować okna o niższym współczynniku przenikania ciepła. Okna o niższym współczynniku przenikania ciepła będą lepiej izolować ciepło, co również zmniejszy różnicę temperatur między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz.
Okna o niższym współczynniku przenikania ciepła


Czy parowanie szyb na zewnątrz jest szkodliwe dla ludzi i budynku??

Parowanie szyb na zewnątrz nie jest szkodliwe dla zdrowia ani dla szyb. Jest to po prostu zjawisko fizyczne, które występuje w określonych warunkach. Jednak parowanie szyb może być uciążliwe, ponieważ może ograniczać widoczność i tworzyć wrażenie, że okna są nieszczelne.

2 thoughts on “Dlaczego okna parują na zewnątrz?

  1. Coś mi się tutaj nie do końca zgadza przecież ilość wilgotności wewnątrz pomieszczenia nie ma wpływu na to co się będzie skraplać na zewnątrz. Skraplanie się pary wodnej na zewnątrz spowodowane jest tym że szyba jest wysoce energooszczędna i nie jest ogrzewana ciepłem pomieszczeniem dlatego jest zimna jak szyba samochodowa kiedy Auto stoi z wyłączonym silnikiem i wtedy może skrapać się na niej wilgoć właśnie na zewnątrz

  2. Jeśli natomiast zjawisko jest w środku Pomieszczenia to gorzej.
    Grzyb lubi wilgoć więc to są idealne warunki dla jego rozrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is registered on wpml.org as a development site.