https://info-budowlane.pl/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg
dlaczego szyba pękła w oknie

Poznaj przyczyny pękania szyb w oknach

Pojawienie się na rynku budowlanym kilkadziesiąt lat temu okien plastikowych, przyniosła ogromne korzyści, ale również nowe wyzwanie. Pomijając kwestie montażu który przez lata był wykonywany nieprawidłowo, ponieważ nie istniały żadne normy i wytyczne odnośnie tego, jak należy to zrobić. To spotykamy się również z innymi problemami takimi jak na przykład samoistnie pękające szyby w oknach.

Pęknięta szyba w oknie pcv

Kto jest winny

Nie jeden inwestor toczył wojny z producentem lub sprzedawcą okien na temat, tego kto jest odpowiedzialny za fakt, iż szyba w oknie pękła sama. Problem nie jest do końca oczywisty i nie zawsze będzie łatwo znaleźć winnego. Szkło jest dosyć delikatnym materiałem, a jeśli dodatkowo będzie to szyba hartowana, to występują w niej dosyć silne naprężenia które mogą być przyczyną samoistnego pęknięcia. Wydaje się to być absurd ale nie w każdym przypadku producent będzie winny tego, że szyba w oknie pękła w trakcie kiedy nikt go nawet nie dotykał.

Najczęstsze przyczyny pękania okien

Pierwszą przyczyną pękania okien może być faktycznie wina producenta, czyli nieprawidłowy sposób osadzenia pakietu szybowego w oknie, lub osadzenie szyby która posiadała już jakieś uszkodzenia niewidoczne spod listwy przyszybowej. Miejsce takiego uszkodzenia będzie znacznie bardziej narażone na pęknięcie przypadku zmiany naprężeń spowodowanych chociażby różnicą temperatur lub gwałtowną zmianę temperatury. W miejscu gdzie szyba będzie uszczerbiona może rozpocząć się pęknięcie i błyskawiczny rozprzestrzenić się na całe okno, przez to szyba nadaje się do wymiany, ponieważ stanowi zagrożenie dla mieszkańców a po drugie nie spełnia już swoich zadań termoizolacyjnych.

Drugą przyczyną pęknięcia okna może być nieprawidłowe osadzenie pakietu szybowego w profilu. Za pomocą specjalnych podkładek plastikowych szyba jest zdystansowana od profila PCV. Producenci mają jasne wytyczne, jak powinien wyglądać rozkład podkładek, aby szyba oraz całe okno odpowiednio przynosiły obciążenia związane z grawitacją zwłaszcza w czasie kiedy okno jest otwierane. Prawidłowe umieszczenie podkładek oraz ich staranne ułożenie gwarantuję to, że raczej nie powinno się nic stać w trakcie użytkowania okna. Jeśli jednak podkładka w trakcie szlenia okna się przesunęła lub została umieszczona w sposób nieprawidłowy, to może się okazać że będzie to przyczyną pęknięcia skrzydła nawet po kilku latach użytkowania.

Kolejnym i chyba najbardziej kontrowersyjnym przypadkiem, będzie pęknięcie szyby związane z wewnętrznymi naprężeniami jakie posiada w sobie szkło. Trudno tutaj szukać winnego ponieważ jest to taka jakby naturalna właściwość szkła, tak jak drewno z czasem będzie degradować nawet jeśli będzie odpowiednio zabezpieczone, taki szyba ma swoje kaprysy i może po prostu strzelić wydawałoby się zupełnie bez powodu. Podobnie jak zupełnie bez powodu psuje się na przykład jakaś część elektroniczna w telewizorze telewizor jest już po gwarancji i nie ma co tutaj szukać winnego po prostu przypadek albo pewna właściwość danego materiału z jakiego została zrobiona zepsuta część.

Wnioski

Wniosek jest jeden, jeśli firma jest uczciwa wykryje problem, a jeśli problem powstał z ich winy zostanie on usunięty. Jeśli natomiast przyczyny ciężko określić, a tym samym najbardziej prawdopodobne wydaje się pęknięcie z przyczyn naturalnych, to jest to kwestia już elastycznego podejścia do klienta i podzielenia się kosztami pół na pół.

7 thoughts on “Dlaczego pękła szyba w oknie plastikowym

 1. Teraz już wszystko rozumiem ale jednak myślę że będę je woził swoich praw W sprawie pękniętej szyby w oknie

 2. Ja 2 razy reklamowałem szaybę i dwa razy mi uznali pęknięcie. Ale to nie była jakaś firma „kogucik” tylko poważny producent okien z Wrocławia.
  Dokładnie to pod Wrocławiem mają fabrykę w Żródłach
  Empol – plecam

  1. Uczciwość firmy produkującej okna to podstawa. Zwłaszcza że produkt nie jest tani, i kupujemy go na długie lata

 3. Mi to się nie chce wierzyć w takie samoistne pęknięcia, musi być jakaś wada albo uszczerbek w szkle.

  1. Bo w sumie nie ma czegoś takiego jak samoistne. Zawsze jest jakaś przyczyna ale może być naturalna i chyba o to chodziło autorowi.

 4. Wydaje mi się że niezależnie od tego, jaka była przyczyna pęknięcia szyby, to reklamacja powinna być zawsze uznana. klient kupując okno chyba nie płaci za to że coś tam Samo z siebie może się zepsuć. tak samo można byłoby powiedzieć że jakiś Transformator w telewizorze też zepsuł się sam i nie podlega to reklamacji.
  nie wiem jak to jest obecnie w naszym kraju i co na ten temat mówi prawo, ale ja bym walczył do końca gdyby w moim oknie Pękła szyba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is registered on wpml.org as a development site.